WYBRANE PRAWYKONANIA REPERTUAROWE
ORKIESTRY LEOPOLDINUM
W ROKU 2006

Anton Dvořák          Kwartet „Amerykański“ F-dur Op.96
Jerzy Maksymiuk     Szepty i krzyk marzeń
Felix Mendelssohn   Oktet Es-dur Op.20
W.A. Mozart            Serenada D-dur nr 5 KV 204 (213a)
Carl Nielsen            Mała Suita Op.1
Franz Schubert        Kwartet smyczkowy „Śmierć i dziewczyna“ D.810
Igor Strawinski        Apollon Musagete


WYBRANE PRAWYKONANIA REPERTUAROWE
ORKIESTRY LEOPOLDINUM
W ROKU 2007

Ludwig van Beethoven  Wielka Fuga Op.133, arr. F. Weingartner
Aaron Copland  Two Pieces na orkiestrę smyczkową
Gottfried von Einem  Serenada na ppodwójną orkiestrę smyczkową
Jean Francaix  Sei preludi
Robert Fuchs  Serenada na smyczki Op.9
Philip Glass  Company for Strings
HK Gruber  Nebelsteinmusik na skrzypce i smyczki
Paul Hindemith  5 utworów na orkiestrę smyczkową Op.44
Leoš Janáček  Idyla na smyczki
André Jolivet  Koncert na flet i orkiestrę smyczkową
Zygmunt Krauze  Rhapsod
Gustav Mahler  Adagietto z Symfonii nr 5
Darius Milhaud  Sinq Symphonies na małą orkiestrę
Nigel Osborne  Pamięci Andrzeja Panufnika
Andrzej Panufnik  Concertino na kotły i perkusję
Krzysztof Penderecki  Serenada na orkiestrę smyczkową
Nino Rota  Concertino na smyczki
Arnold Schőnberg  Notturno
Richard Strauss  Koncert na obój I małą orkiestrę D-dur, Op.144
 Erkki-Sven Tűűr  Action-Passion-Illusion
WYBRANE PRAWYKONANIA REPERTUAROWE
ORKIESTRY LEOPOLDINUM
W ROKU 2008

Louis Andriessen          Symphony for Open Strings
Anton Arenski              Wariacje na temat Czajkowskiego Op. 35a
Jan Sebastian Bach      Dwie Fugi nr 1 i 9 z Kunst der Fuge BWV 1080
Ludwig van Beethoven  Konzertstück na skrzypce solo i orkiestrę C-dur opr. Joan Manén (solista: Ernst Kovacic)
Alban Berg                  Lyric Suite (polskie prawykonanie) 1928/2005
Sir Lennox Berkeley     Serenada Op. 12
Leonard Bernstein       West Side Story (medley)
Aaron Copland            Quiet City na trąbkę i rożek angielski (soliści: Igor Cecocho i Waldemar Korpak)
Sławomir Czarnecki      Concerto liliowe na dwoje skrzypiec i smyczki (solistki: Anna Maria Staśkiewicz i Linda Jankowska)
Karl Ditters von Dittersdorf
Sinfonie nach Ovidis Metamorphosen
Cezary Duchnowski    Rzeczywistość na rozciągniętych szelkach z okna
Georges Enescu        2 Intermezzi Op.12
Eriks Ešenvalds         Laika Robežas – Frontiers of Time
Gerald Finzi              Romance Op.11
Beat Furrer               Antichesis (polskie prawykonanie)
Josepf Horovitz         Jazz Harpsichord Concerto (solista: David Owen Norris)
B Kowalski-Banasewicz    The Study of Space
Hanna Kulenty          Breath (polskie prawykonanie)
Mario Lavista            Reflejos de la noche
James MacMillan       Kantata Siedem Ostatnich Słów na Krzyżu  (polskie prawykonanie)
Aleksander Nowak     Last days of Wanda B.
Ryszard Osada         Autumnal Music   
Andrzej Panufnik      Concerto in modo na trąbkę i smyczki (solista: Igor Cecocho)
Hector Parra    Fibrillian – symfonia kameralna nr 2 (prawykonanie – kompozycja dedykowana orkiestrze LEOPOLDINUM I  Ernstowi Kovacicovi)   
Zbigniew Penherski    Mała Litania Smyczkowa
Astor Piazzolla          Cztery Pory Roku (solista: Ernst Kovacic)
Henry Purcell             Fantasia 13, Fantasia 15
Nikolaos Skalkottas   Ten Sketches for Strings
Karol Szymanowski    II Kwartet smyczkowy opr. R. Tognetti
Georg Philipp Telemann    Overture B-dur TWV 55:B10 opr. Ian Payne
Peteris Vasks           Musica dolorosa
 

 

WYBRANE PRAWYKONANIA REPERTUAROWE

ORKIESTRY LEOPOLDINUM

W ROKU 2009



Peter Ablinger                Two Strings and Noise (soliści: Agata Jeleńska, Marcin Misiak)
Kurt Magnus Atterberg     Suita Op.19 nr 1 na skrzypce, altówkę i smyczki (soliści: Agata Jeleńska, Michał Micker)
Friedrich Cerha               Koncert na klarnet – prawykonanie - Neuberg (solista: Andreas Schablas)
Franz Doppler                Andante i Rondo na dwa flety Op.25 (soliści: Agata Kielar, Łukasz Długosz)
Gottfreid von Einem        Kammergesänge Op.32 (solista: Henryk Böhm)
Hans Eisler                    Erste Gesänge (solista: Henryk Böhm)   
Josef Matthias Hauer      Zwölftonespiel na smyczki
Paweł Hendrich               Hyloflex
Paul Hindemith              opera dla dziecięca Wir bauen eine Stadt  (Budujemy miasto)
Johann Gottlieb Janitsch  Symfonia B-dur 
Kamil Kosecki                opera dziecięca Nasz Las
Ernst Krenek                  Die Nachtigall Op. 68a (solistka: Agata Zubel)
Tristan Murail                 Pour adoucir le cours du temps
Per Norgard                   Metamorfose Op.4
Arvo Pärt                       Festina Lente
Krzysztof Penderecki      Ciaccona in memoria Giovanni Paolo II
Franz Xavier Richter        Symfonia G-dur
Arnold Schoenberg         10 Walców
Karl-Heinz Stockhausen  Zodiak
Alexander Zemlinsky     Maiblumen blűhten űberall  (solistka: Agata Zubel)
„ Waldgespräch  (solistka: Agata Zubel)
Lidia Zielińska              Nobody is Perfect
WYBRANE PRAWYKONANIA W REPERTUARZE
ORKIESTRY LEOPOLDINUM
W ROKU 2010

Marcin Bortnowski    White Angels for 13 strings
Johannes Brahms    Sextet in B Major Op.18
Benjamin Britten      Prelude and Fuge for 18 strings op.29
Max Bruch               Kol Nidrei - Konzertstück d-moll na tematy hebrajskie, na wiolonczelę i orkiestrę Op.47
Gottfried von Einem  Concerto Carintico Op.86 per dodici archi           
Hans Eisler              Fugue for  Strings from "das Vorbild"           
Edvard Grieg            Kwartet Smyczkowy nr 1 g-moll Op.27
Pavel Haas              Studie f. Strings or - kwartet smyczkowy (arr. By Tognetti)
Robin Holloway         Serenade in E Op.73
Arthur Honegger       Prelude, Arioso et Fughette sur le nom Bach, arr. Arthur Hoérée
Leos Janáček           Kreutzersonate St-quartett Nr.1 Arr. Tognetti
Hans Krása              Brundibár - opera dla dzieci w dwóch aktach
Andrzej Krzanowski   II Symfonia  na 13 smyczk.
Hanna Kulenty         GG Concerto na klawesyn i smyczki
Hanna Kulenty         Music for Roy
Hanna Kulenty         Sinequan Forte in B
Rued Langgaard      Upaaagtede Morgenstjerner z Symfonii nr 14
Piotr Moss               Printemps na skrzypce i smyczki
Moritz Moszkowski    Prelude and Fugue Op.85
W.A. Mozart             Kwartet in E flat major KV 160
Arvo Pärt                 For Lennart in memoriam
Zbigniew Penherski   Little String Litany
Ewa Podgórska         Tempo capriccioso
Carl Reinecke           Fughetta gojosa from Serenade op.242
Wolfgang Rihm         Leandler, Nature mort
Aulis Sallinen            III Kwartet smyczkowy Op.19 - arr. na smyczki
Giacinto Scelsi           Natura Renovatur na 13 smyczków
Bogusław Schaeffer    Kesukaan II (1991) na 13 smyczków
Franz Schreker          Intermezzo and Scherzo na ork. smyczkową
Alfred Schnittke         Monologue   
Erwin Schulhoff          Drei Stücke für Streichorchester op.6 (WV5 1910 Schott)
Robert Schumann      Six Fugues arrang. by Paul Angerer nr 5
Kurt Schwertsik          Draculas Haus und Hofmusik
Kurt Schwertsik          Möbelmusik Klassisch    (1997)                         
Jan Sibelius              Suite characteristique op.100
Igor Strawinsky          Concerto in D
Igor Stravinsky          Suite Nr.1    1917/1925                                                            
Dmitri Szostakowicz    Dwa utwory Op.11 na oktet smyczkowy
Toru Takemitsu         A Way A Lone for string orchestra (1981)
Claude Vivier             Zipangau na 13 smyczków
Anton Webern            Langsamer Satz
Anton Webern            Five Pieces for Strings Op.5
Ian Xenakis               Syrmos - 18 smyczków
Heitor Villa Lobos        Bachianas Brasileiras nr 9 Appleby. Cat. W.449
Heitor Villa Lobos        Fugue: Poco Apressado
Eugene Ysaye             Harmonies du Soir Op.31 na kwartet smyczkowy i ork. smyczk.
Erich Zeisl                   Scherzo und Fuge für Streichorchester

Wybrane prawykonania w repertuarze LEOPOLDINUM 2011

Georg Antheil        Serenade for String Orchestra
Milton Babbitt        Correspondence for string orchestra and synthesized tape
L. van Beethoven  String Quartett  no 14 in C sharp Minor op.131
Luciano Berio        Folksongs for soprano and orch.
Lugi Boccherini      Cello Concerto no 4 in C Major G. 477
Benjamin Britten    Noye’s Fludde (Potop Noego/Arka Noego) Op.59
Max Bruch             String Octet in B flat Major op. Posth.
Sir Edvard Elgar     Chanson du nuit/Chanson du Matin
Ernst Krenek          The Dissembler op.229
                            Von Vorn Herein
                            Nachtigall
                            Static and ecstatic
                            Im Tal der Zeit
Jerzy Maksymiuk   Notturno per d'archi Op.10, Gdy jesienne liście spadają w zamyśleniu
                            Music for the silent movie
                            Mania. The History of the cigarette’s factory worker“
Maciej Małecki       Suita Polska na kwartet smyczkowy cz 4 – Rondo krakowiak
Ryszard Osada      Trance-formation II
Steve Reich           Triple Quartet Carl Reinecke        Serenade for strings  Op.242
Wolfgang Rihm      Nature-Morte-Still Alive
Fausto Romitelli     The Namelss City
Thomas Daniel Schlee    Sonata da camera
Jan Sibelius           Rakastava op.14
Louis Spohr           Double Quartet in G Minor no 34 op.136
Wolfgang Suppan   Lakunen for 22 strings – world premiere
Sandor  Veress      Quattro Danze Transilvane   
Joan Baptiste Viotti Double Concerto for violin and piano in A Major
 

Wybrane prawykonania orkiestry Leopoldinum w roku 2012

Marcin Bortnowski    And there is no more sea for cembalo and strings
Benjamin Britten        St Nicholas Cantata
Anton Bruckner        String Quintet F major   arr. E. Kovacic
Gilles Colliard            Violin Concerto
Ivan Eroed                Studien f. Streichorchester
Adrian Fołtyn            Coincidensity       
Aleksander Glazunow        variations G minor op.97
Karl Amadeus Hartmann    Concerto funebre
Józef Koffler            Ukrainian Sketches op.27
Alexander Kukelka  Concerto for Schrammeln Quartet and strings   
Frank Martin            Etudes pour orchestra a cordes’
W.A. Mozart             Quartet no 7 E flat major KV 160       
W.A. Mozart             Symphony nr 1 KV 16 E flat Major
Werner Pirchner      Shalom PWV 30c
Francis Poulenc      Babar 
Sergiusz Prokofiew     Peter and the Wolf
Dariusz Przybylski      Red, Yellow, Red.  Hommage à Mark Rothko
Grażyna Pstrokońska-Nawratil   ICE – LAND … tęczowe mosty Dettifoss (reportaż III)
Alfred Schnittke        Triple Concerto
Franz Schubert        Overture in Italian Style in C Major D 591 (op.170)
Alois Strohmayer      Tanz h-moll – Concert Schrammeln solo
Igor Strawinski          Concerto in re
Jan Hugo Vorisek      Symphonie in D Major Op.21
Joanna Woźny           lost motion for string orchestra
 

Wybrane prawykonania w repertuarze Leopoldinum
w roku 2013
John Adams       Shaker Loops
Anton Arenski     Wariacje na temat Czajkowskiego “Young Jesus had a garden” op.35a
Ludwig van Beethoven  Kwartet smyczkowy f-moll op.95         
Ludwig van Beethoven  Kwartet smyczkowy a-moll op.132 arr. Gerd Kühr
Alban Berg          Sonata fortepianowa h-moll  arr. Wijnand van Klaveren
Piotr Czajkowski   Legenda op.54/5 “Young Jesus had a garden” arr. na sopran i smyczki A. Fiedler, tekst A.N. Pleshcheev
Léo Delibes         Msza na chór dziecięcy i smyczki                                          
Antál Dorati         Trittico na obój i smyczki
Gerald Finzi         Dies Natalis op.8  kantata na sopran lub tenor solo i smyczki
Eduard Franck      I Sekstet smyczkowy Es-dur op. 41
Philipp Jarnach     Zum Gedächnits der Einsamen
Vassili Kalinnikov  Serenada  g-moll
Hanna Kulenty      E-motions – światowe prawykonanie
Karol Lipiński       Rondo de Concert op.18 opr. na s-ce i kwintet smyczkowy
„                        Souvenir de la mer Baltic, divertissements, op.19
“                        Wariacje Rossiniego na temat z opery Kopciuszek op.11       Opr. Kompozycji Karola Lipińskiego - Andrzej   Wróbel
Witold Lutosławski       Piosenki dla dzieci na głos (dziecięcy chór unison) i zespół instr.
Bohuslav Martinu        Sonet
 “                              Concerto for Piano Trio and string H.232
Felix Mendelssohn-Bartholdy Symfonia nr 11 F-dur
Modest Musorgski       Kołysanka, cykl na sopran i smyczki arr. A. Fiedler, Tekst: M. Musorgski 
Roxanna Panufnik       Two Composers – Four Hands – prawykonanie światowe
Sergiusz Prokofiev       Five Melodies na skrzypce i smyczki
Kurt Schwertsik            Adieu Satie na banoneon i smyczki
Kurt Schwertsik            Draculas Haus- und Hofmusik
Alexander Skriabin      Andante na smyczki
Richard Strauss           Duet Concertino na klarnet, fagot, smyczki I harfę
Aleksander Tansman   6 Dances 
 
 WYBRANE PRAWYKONANIA W REPERTUARZE
ORKIESTRY LEOPOLDINUM
W ROKU 2014
Richard Strauss        Sextet aus Capriccio            
Arvo Pärt            Fratres                                     
Claude Debussy        String Quartet g-moll op.10 (arr. N. Arman)
Galina Ustvolskaja        Concerto for Piano, Timpano and strings
Henri Dutilleux        Mystere de l’Instant for strings, cymbal, percussion    
Jacek Sotomski         beautiful to me. Ah na akordeon, komputery I smyczki
Dominik Lewicki        DIApreL
Marcin Rupociński        Horao na smyczki i elektronikę
Paweł Hendrich        Accant na akordeon i elektronikę
Aleksander Nowak        Dziennik zapełniony w połowie na wiolonczelę,
perkusję i smyczki
Robert Fuchs            Andante grazioso op.12/9
Simon Laks            Sinfonietta for Strings (1936)
Robert Fuchs             Capriccio op. 63
Özkan Manav            Countryside Landscape: Winter
Andrzej Kwieciński        Umbrae B  
Justé Janulyté            Elongation of Nights -  Nakty ilgéjimas
Dariusz Przybylski        Red, Yellow, Red - Hommage à Mark Rothko
Germán Toro Perez        Concerto for violin and strings    
Arkady Shilkloper         Alpine Trail                    
Joseph Haydn             Missa Sancti Nicolai Hob.XXII:6 G-dur    
 
WYBRANE PRAWYKONANIA W REPERTUARZE
ORKIESTRY LEOPOLDINUM
W ROKU 2015
Peteris Vasks             Distant Light 
Robert Fuchs            String symphony Nr. 3 E-Major
Szymon Laks            Symphony for Strings (1964)
Krzysztof Penderecki        Emanacje na dwie orkiestry smyczkowe
HK Gruber            Bossa Nova f. violin und Streicher arr. Kovacic
Joseph Marx            Sinfonie in modo classico (1945)
Arvo Pärt            Orient and Occident
Mieczysław Weinberg        Symfonia A-dur na smyczki nr 10 op. 98
Wojciech Kilar            II Koncert fortepianowy