Kurier Kolejowy
2.06.2014
http://www.kurierkolejowy.eu/aktualnosci/19740/Muzyczna-podroz-dookola-swiata-we-Wroclawiu.html

Muzyczna podróż dookoła świata we Wrocławiu

Trzeciego czerwca w muzyczną podróż dookoła świata w holu dworca Wrocław Główny zabierze podróżnych Orkiestra Kameralna Leopoldinum pod batutą maestra Ernsta Kovacica. Wydarzenie odbędzie się w ramach Leo Festiwalu.

Kolej w XIX i do połowy XX wieku stała się inspiracją dla wielu kompozytorów. Gwizdy, świsty, sapanie parowozu, miarowy stukot kół i praca silników były dla nich istną symfonią dźwięków, którą przenosili za pomocą instrumentów muzycznych do swoich utworów. Z wybranymi kompozycjami, które wtedy powstały, będzie można zapoznać się już 3 czerwca o godzinie 19.50 w holu dworca Wrocław Główny w ramach koncertu „Muzyczna podróż dookoła świata”. Wśród nich znajdziemy utwory choćby Johanna Straussa (II), Heitora Villi-Lobosa czy Glenna Millera. Orkiestrę Kameralną Leopoldinum z Ernstem Kovacicem podczas koncertu będzie wspierać Małgorzata Podzielny z Zespołem Wokalnym „Rondo" Szkoły Muzycznej im. G. Bacewicza we Wrocławiu.
W pierwszym utworze Vergnügungszug – Polka schnell  muzycy „wsiądą" z publicznością do pociągu w południowej Austrii. Dzwonek odjeżdżającego pociągu będą imitować trójkąty, prychanie i parskanie ciężkiej lokomotywy – rożki, a jej hamowanie będzie naśladowane przez wysoko brzmiące akordy i uderzenia w werbel. Później publiczność przeniesie się do Ameryki Południowej, gdzie do kolejnej stacji muzycznej eskapady – brazylijskiej wioski – koleją zabierze nas utwór Heitora Villi-Lobosa. Podczas muzycznej podróży na dworcu Wrocław Główny odwiedzimy także Stany Zjednoczone, Danię i wiele innych miejsc na całym świecie. Łącznie w trakcie trwającego prawie godzinę koncertu zostanie wykonanych około dziesięciu kompozycji.
Koncert „Muzyczna podróż dookoła świata” odbędzie się w ramach VI edycji Leo Festiwalu. Po raz pierwszy partnerem wydarzenia są Polskie Koleje Państwowe S.A.