logo europaliaFestiwal Europalia.europa  rozpocznie się w Brukseli w dniu 3 października b.r..  27 krajów członkowskich UE przedstawi swoich artystów w następujących dziedzinach: teatru, muzyki, tańca, literatury i filmu.

W kwietniu ogłoszono ostateczną wersję programu tego 4-miesięcznego festiwalu.  Propozycja Ernsta Kovacica została przyjęta i orkiestra Leopoldinum weźmie udział w 3-ch koncertach, których programy składać się będą  z kompozycji W. Lutosławskiego, K. Pendereckiego, Z. Krauzego, HK Grubera, P. Hindemitha i L. van Beethovena.

"…program ten odzwierciedla bogatą i prawdziwie europejską historię Wrocławia…w obliczu przemian historycznych mieszały się tutaj, wśród wielu innych, wpływy polskie, niemieckie i austriackie.  W programie proponuję dzieła trzech polskich kompozytorów oraz kompozycje austriackiego kompozytora HK Grubera i  Paula Hindemitha.  Beethoven jest natomiast twórcą europejskiego hymnu, w Grosse Fuge***, oryginalnie napisanej na kwartet smyczkowy, łączy maestrię dawnego stylu z młodzieńczą dominacją dźwięku i rytmu…" - Ernst Kovacic

W polskich programach poza Leopoldinum wystąpi w Belgii Teatr Narodowy z Warszawy, Teatr Wierszalin, Teatr Współczesny z Wrocławia, odbędzie się też prezentacja filmów Andrzeja Wajdy.